![dänisch](/sites/all/themes/fontfolio/img-bin/languageicons/da.png)
![deutsch](/sites/all/themes/fontfolio/img-bin/languageicons/de.png)
3. Klasse Deutsche Schule Hadersleben & Nele Krenz
Deutsche Schule Hadersleben er en tysk skole i Danmark. Skolen ligger i Haderslev. Alle taler både dansk og tysk. De fleste børn taler dansk hjemme.
Skolen ligger i Nordslesvig. Nordslesvig er et andet ord for Sønderjylland. Her er der et tysk mindretal og derfor er der tyske skoler.
I Nordslesvig er der 13 tyske skoler i alt (2021). Der er også tyske børnehaver, tyske biblioteker og tyske idrætsforeninger.
Alle skoler og børnehaver hører til den tyske skole- og sprogforening: “Deutscher Schul- und Sprachverein”.
Undervisningen er mest på tysk - bortset fra danskundervisningen. Man lærer at læse og at skrive på tysk og dansk fra 0. klasse af. Mange ord ligner hinanden - men nogle lyder meget anderledes.
I november går vi med lanterner gennem Haderslev. I lanternerne er der et lille lys - i nogle lanterner er der en lampe med batteri og i andre er der et stearinlys. I februar holder vi ligesom danske skoler fastelavn, hvor vi slår katten af tønden.
Hver sommer mødes alle tyske skoler i Nordslesvig til Knivsbjergfest, som er en stor fest. Vi spiller håndbold, fodbold, faustball, volleyball, vi spiser sammen og ser live-musik. Der kommer også sportsklubber og musikere fra Tyskland.